OkiemRedakcji

Podsumowanie plebiscytu 2014

plebiscyt2014Założę się, że większość z nas lubi statystyki, nawet gdy wiemy, że nie zawsze są miarodajne. Nasze sławetne 5% fandomu, które można znaleźć na forum Waneko, zgodziło się wziąć udział w plebiscycie na najlepsze mangi wydane w 2014 roku, największy szok roku oraz najlepsze wydawnictwo mangowe. Zapewne wolicie czytać o konkretach, więc przejdźmy do pierwszej kategorii:

NAJLEPSZE MANGI W ROKU 2014

W tej kategorii użytkownicy forum mogli przypisać mangi do miejsc 1-5, przypisując im odpowiednio 5-1 punktów. Niektórzy decydowali się na obsadzenie tylko trzech pierwszych miejsc, inni niektóre opuszczali, pozostawiając którąś pozycję pustą. Wyniki prezentujemy w postaci sumy punktów, a nie liczby głosów jak w tradycyjnych ankietach.

1. Monster (134 punkty) 2. Berserk (118 punktów) 3. Orange (88 punktów) 4. Rewolucja wg Ludwika (81 punktów) 5. Przekleństwo Siedemnastej Wiosny (73 głosy)

Wyniki pokazują wyraźnie, że średnia wieku użytkowników forum Waneko jest stosunkowo wysoka. Pierwsze dwa miejsca i ich spora przewaga nad kolejnymi pozycjami zdają się być uzasadnione, oceniając choćby po szumie, jaki wywołało pojawienie się ich na rynku. Dalsza część zestawienia nie przedstawia sobą niczego szczególnego, toteż nie widzę powodu przytaczać tutaj pełnej listy. Warto jednak zaznaczyć, że wśród wszystkich mang, których premiery miały miejsce w ubiegłym roku, dość słabo radzą sobie tytuły Studia JG, Jednotomówki Waneko oraz Mega Mangi od JPFu (z wyjątkiem mangi Mój Drogi Bracie, która znalazła się na szóstej pozycji, zdobywając 51 punktów – czyli zaraz za podium).

NAJLEPSZE WYDAWNICTWO MANGOWE

Wyniki raczej szokujące nie będą, oddawanie głosów funkcjonowało dokładnie tak samo, jak w przypadku kategorii dotyczącej samych mang, różnica jest jedynie w wielkości podium, użytkownicy głosowali bowiem na maksymalnie 3 wydawnictwa.

1. Waneko (161 głosów) 2. J.P.Fantastica (137 głosów) 3. Studio JG (58 głosów)

Pomimo niezaprzeczalnej pozycji Studia JG na podium, wydawnictwo to przedstawia coś na kształt stanu pośredniego między tymi powszechnie uznawanymi za wiodące, a tymi niekoniecznie docenianymi, kolejna pozycja zajmowana jest bowiem przez wydawnictwo Hanami z 33 punktami (zapewne zdobyło w oczach użytkowników od dawna wyczekiwanym Monsterem), dalej – Ringo Ame (25 punktów) i Kotori (23 punkty), Wydawnictwo Komiksowe (4 punkty) oraz Taiga (1 punkt). Yumegari jako jedyne nie zdobyło żadnego punktu.

SZOK ROKU

W tej kategorii każdy wybierał tylko jedną propozycję bądź proponował swoją własną. Nie było ich wiele, więc przytoczę wszystkie: 1. Wydanie Berserka (27 punktów) 2. Wydanie Light Novel (18 punktów) 3. Wznowienie Boginek (5 punktów) i wydanie mangi sportowej (jw.) 4. Niewydanie Fairy Tail (3 punkty) 5. Niewydanie HnS (2 punkty) 6. Wydanie mangi yuri (1 punkt), wydanie Samotnego Smakosza (jw.), wydanie Girls und Panzer(jw.) i yaoi od Waneko (jw.)

Lista wszystkich mang, na które oddano (bądź nie) głosy; jak przewiniecie na sam dół to znajdziecie listę alfabetyczną.

http://justpaste.it/j27h

Reklamy

Jedna myśl na temat “Podsumowanie plebiscytu 2014

  1. Jejku, coś mnie ominęło te głosowanie w tym roku D: Jak zwykle muszę się przypilnować, by częściej wchodzić na forum. Inna sprawa, to brzydki fakt, że bardzo mało nowych mang czytałam w tym roku (Monster taki drogi) :<
    No, ale jako, że zaliczam się do tych 5% fandomu, wyniki są dla mnie bardzo miarodajne 🙂 Dzięki za podsumowanie ich!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s