Manga · Recenzja

Koi to Uso – Miłość i Kłamstwa

f138736ebdac608f749b1c1cb0ab38ec

Koi to Uso
Rok: 2014
Autor/Rysownik: Tsumugi Musawo
Gatunek: dramat, romans, szkolne życie, shounen

Czerwona nić nauki, znana pod oficjalną nazwą System Yukari, to program rządowy, który dobiera w pary osoby powyżej 16 roku życia za sprawą specjalistycznych algorytmów. Ludzie nie muszą przechodzić przez trudy poznawania drugiej połowy i wszyscy zaakceptowali ten stan, w którym to rząd szuka im partnera. Jest jednak chłopak, który nie zgadza się z tym. Yukari Nejima, bo o nim mowa, niedługo ukończy 16 lat i dostanie od rządu list, w którym jest zapisana idealnie pasująca do niego partnerka. Jednak co zrobić, gdy jest się zakochanym od dawna w innej dziewczynie, a rząd kategorycznie zabrania innej miłosci niż System Yukari? Młody bohater postanawia oświadczyć się swojej miłości, gdyż woli, by ta odrzuciła jego uczucie, niż nie wyznać tego, co do niej czuje. A co, jeśli ta miłość nie jest jednostronna i dziewczyna, w której podkochuje się od pięciu lat, odwzajemnia jego uczucie?

Cóż, więcej dowiecie się, czytając Koi to Uso!

s005

Lubię takie z pozoru beznadziejne romanse, w których główny bohater walczy o odrobinę szczęścia z osobą, którą kocha. Kupił mnie ten tytuł w stu procentach i przeczytałem w godzinkę wszystkie dostępne rozdziały. Niestety, swoją długością nie są ustandaryzowane do około 20 stron każdy. Jedynie dwa pierwsze mają taką długość, a reszta waha się miedzy 6 a 12 stron. Uważam to za ogromny minus tej serii, gdyż jest naprawdę wciągająca. Fabuła mogłaby się potoczyć o wiele dalej od obecnego punktu – choć podejrzewam, że nawet gdyby pozostałe rozdziały miały także po 20 stron i więcej, to i tak byłoby mi mało. Także warto wspomnieć, że nie ma tutaj idiotycznych rozwiązań fabularnych obecnych w większości shoujo jak na przykład: „Kyaa! On mnie nie kocha! A może jednak kocha!”. Młodzi bohaterowie, z pomocą przyjaciół, stają w szranki z rzeczywistością i rozwijają uczucie, którym siebie darzą.

Od strony graficznej manga prezentuje się całkiem przyjemnie. Tytuł ten jest oznaczony jako shounen i gdy się go czyta, to samo można odczuć. Kadry nie są przystrojone w wodotryski i pełne kwiatów, gdy oczy zakochanych się spotykają, ale mimo wszystko romantyczne smaczki są w niej zawarte (chociażby scena pocałunku, za firankami rozwianymi przez wiatr). Całość jest stonowana i myślę, że nie tylko dziewczyny może ten tytuł zainteresować.s024-009

Gorąco polecam każdemu, szczególnie maturzystom. Tytuł ten czyta się dosyć szybko i będzie on dla nich idealny, by odpocząć od wzorów matematycznych, słówek z angielskiego czy myślenia nad kluczem do wypracowania z polskiego.


Zachęcam także do pisania komentarzy na temat Koi to Uso oraz do wypisywania własnych propozycji równie ciekawych tytułów z pogranicza shounen i shoujo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s