Arte · Inne

Arte #1 – Shingo Matsunuma

Witam serdecznie w nowym cyklu, który będzie poświęcony nierozpoznawalnym w Polsce artystom, a których sylwetki, ze względu na szeroko pojętą inność, chciałbym wam przybliżyć.

Wszystkie będą miały w sobie coś japońskiego — ten kraj z samej swojej natury emanuje skrzywieniem, w jak najlepszym — i jak najgorszym zarazem —  tego słowa znaczeniu; choć w wypadku sztuki pozostaniemy tylko przy tym pierwszym. A  osoba, od której mam przyjemność zacząć prezentację, to nie kto inny jak Shingo Matsunuma. Nie ma go na Wikipedii, więc  jest szansa,  że jakoś mu tym zadośćuczynię. Zapraszam, choćby i tylko po ładne obrazki.

sh9

Shingo Matsunuma, aka shichigoro-shingo, jest ilustratorem z Jokohamy, który datuje początek swojego profesjonalnego tworzenia na rok 2010. Ukończył Tama Art University (Department of Painting, Oil Painting Course) w Tokio. Wspomina, że w kwestii programów używa przede wszystkim klasycznego Photoshopa i Clip Studio Painta, a w istniejących materiałach video można zauważyć, że struktura rysunku jest warstwowa – konkretne elementy, w mikroskali już gotowe, łączy ze sobą w końcowej fazie. Działa głównie w stylistyce mrocznego cyberpunku, post-apo, mechanizacji i transhumanizacji nadając  tej ostatniej elementy zezwierzęcenia, które mają symbolizować konkretne cechy wybranych stworzeń. W dotychczasowych projektach dość wyraźnie wysuwa się na pierwszy plan świński ryj, mimowolnie nasuwający skojarzenia z Władcą Much Goldinga, choć w danych okolicznościach jest to niejako wizja po-antyutopijna. Oprócz tego królicze uszy czy postać wrony i kruka, a wszystko okryte stylowym rdzewieniem.

sh7

Zapożyczenia nurtowe są jednak wyraźnie dalsze — niech za przykład posłuży charakterystyczny, steampunkowy okular — i choć wydaję się, że skala jest zbyt mała, by i ten tag dopisać, to pozostaje jasne, że każdy koncept  jest wieloźródłowy.

W swoim portfolio ma szereg publikacji grupowych, tworzył malunki do klipów muzycznych, dla firm odzieżowych oraz sprzedawał artworki jako ilustracje  okładek magazynów i filmów DVD.

Działa pod domeną shichigoro, w skład której — oprócz niego —  wchodzi również designer shichigoro-CHR, który jest wielozadaniowym wsparciem artysty, administratorem jego stron i anonimem. Mogliby sobie wymyślić jakieś bardziej różnorodne nazwy tego wszystkiego, ale kto by narzekał (ja).

sh10

Dziewiętnastego grudnia tego roku wyda swój pierwszy (GURUGURU  i kolaboracyjnych nie bierze się pod uwagę) w pełni samodzielny Artbook (amazon-jp), który jest na tyle tani, że zakup wart jest przemyślenia. Ja sprawię go sobie prędzej czy później, mając przy tym nadzieję, że jego kariera będzie tylko postępować i – być może, kiedyś w przyszłości – stworzy przejmujący komiks, a nie tylko cover-art, jak w przypadku Oyasumi Jinmensou Tomoyuki Shiraia (to to niżej, z różowym napisem). Czego sobie i wam życzę.

Wybrane nagrody i nominacje:

2011 – ASIA DIGITAL ART AWARD : Category A -Still Images- : Winner of Excellence Awards : at Fukuoka Asian Art Museum 7th floor

2013 – MONSTER Exhibition 2013 : Winner of Award : at Shibuya Hikarie Creative Space „8/”

2016 – Chesley Awards 2016 / Best Cover Illustration: Magazine : Nominated

Strony: galeria ze strony autorskiej

sh11
sh6sh8

Eviva l’arte! Człowiek zginąć musi –

cóż, kto pieniędzy nie ma, jest pariasem,

nędza porywa za gardło i dusi –

zginąć, to zginąć jak pies, a tymczasem,

choć życie nasze splunięcia niewarte:

evviva l’arte!

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Meph.

Reklamy

2 myśli na temat “Arte #1 – Shingo Matsunuma

    1. Fakt, atmosfera jest dość, hm – „niepokojąca”. Ale materiału jest na tyle, że w mitycznym „kiedyś” paleta przykładów będzie znacznie szersza, więc i szans dla aprobaty więcej. A przynajmniej mam taką nadzieję.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s